Bakan Pakdemirli: Pestisit sebebi ile Rusya’dan geri dönen eser yok

ahmetbeyler

New member
Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen besin mamüllerinin pestisit kalıntısı sebebi ile geri gönderilmesinin önüne geçmek için Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü ile Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) yetkilileri içinde pestisitlerin inançlı kullanmasına ait görüşme gerçekleşti.

Türk ve Rus yetkililer içinde gerçekleşen toplantıda Rosselkhoznadzor’un 27 Ağustos 2021 tarihinde Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği taslak protokol metni üzerinde kıymetlendirme yapıldı. Protokolün genel kuralları hakkında taraflar görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Pakdemirli’ye pestisitler soruldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye
pestisitlerle ilgili soru TBMM’de, müsilaj probleminin araştırılması komitesinde, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun tarafınca soruldu. Aygun “Geçtiğimiz günlerde bir daha Rusya mandalinaları geri gönderdi pestisitten dolayı. Artık, etrafa ziyanlı kimyasallar. Bu bizim şu anda yumuşak karnımız. Avrupa’nın on beş yıl evvel bunu yasakladığı eserler var. Nedir bunlara baktığımızda: Novaluron, Fenbutatin-oksit, Fluazifop on beş yıl evvel yasaklanmış lakin biz de ne vakit yasaklanacak?” sorusunu yöneltildi.

‘Narenciyeyle ilgili sorun yok’

Aygun’un bu sorusuna yanıt veren Pakdemirli, pestisit sebebi ile bir eserin geri gönderilmesinin kelam konusu olmadığını belirterek “ Pestisit le ilgili Rusya’yla arkadaşlarımın toplantısı gerçekleşti. Narenciyeyle ilgili sorun olup olmadığını sorduk, resmî bir yanıt vermediler lakin geri dönen bir eser yok karşılığını verdi.

‘213 unsur yasaklandı’

Türkiye’deki pestisit kullanması ve alınan tedbirler hakkında da bilgi veren Bakan Pakdemirli2009’dan beri de 213 tane unsur yasakladık, hâlâ da yasaklayarak gidiyoruz. Bir de şu var: Bu yasaklamalarla ilgili kimi vakit zaman tanıyoruz, bu eleştiriliyor olabilir lakin burada bu işin ticaretini yapanlara da nefes aldırmak manasında bu vakit içinder maalesef tanınıyor. Öteki türlü de bu kere piyasadan fazlaca büyük şikâyet geliyor: ‘Benim depomda şu vardı, şurada bu vardı’. En azından bir geç iş periyodu tanıyor. Bunları tanımadığınız vakit da karşılığında hayli önemli bir şikâyetle size dönebiliyorlar” tabirlerini kullandı.