Görüntü Üreticileri: “Sır”, sanatı yapay zeka için öğrenilemez kılmayı amaçlıyor

Adanali

New member
Chicago Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, sanatçıların çevrimiçi sanat eserlerini yapay zeka görüntü üreteçleri için eğitim materyali olarak kullanılamaz hale getirmek için kullanabilecekleri bir teknik geliştirdi. New York Times tarafından bildirildiği üzere, yazılımın adı Glaze. Bu, görüntülerin üzerine insan gözüyle görülemeyen bir tür “perde” yerleştirir. Aynı zamanda, Stable Diffusion gibi yapay zeka sistemleri yoldan çıkar ve artık bir stili öğrenemez veya yeniden üretemez. Prosedür, yüz tanımaya karşı hilelere benzer.

Kişinin sanatı için tanıtım korkusu

Çalışmada yer alan bilgisayar bilimcisi Ben Zhao, ABD gazetesine “Sanatçılar yeni çalışmalarını internete koymaktan korkuyorlar” dedi. İnternette reklam vermek yerine, “giderek kendilerine benzeyen canavarı beslemekten” korkuyorlar. Ancak bu onların iş modellerini mahveder. İşte tam da bu yüzden indirilebilir hale getirmek istedikleri aracı geliştireceklerdi. Bununla, yapay zeka teknolojisinin bir stili tanımlamasını imkansız hale getirmek için sanat biraz değiştirilebilir. 1000 sanatçının katıldığı bir testte Glaze son derece etkili olduğunu kanıtladı.

Stable Diffusion veya Midjourney gibi AI görüntü oluşturucuların, bireylerin stillerini kopyalamak için kullanılabileceği gerçeği, geçen yılki başarılarından sonra hızla ortaya çıktı. Tarzı özellikle sık sık kopyalanan Polonyalı dijital sanatçı Greg Rutkowski’nin durumu bilinir hale geldi. The New York Times’a, erken çalışmayı göstermek için artık “önemli ölçüde daha az istek” aldığını söyledi. Uygulamaya yönelik eleştiri artık istikrarlı yayılmadan sorumlu olanlara bile ulaştı, AI artık Rutkowski tarzında sanat üretmiyor.

çatışma büyüyor

Chicago ekibinin şimdi açıkladığı gibi, sanatçılar çalışmalarını Glaze’e yükleyebilir ve kullandıklarından tamamen farklı bir sanat tarzı seçebilirler. Teknoloji, çalışmaları minimum düzeyde değiştirir, bu da artık öğretim materyali olarak kullanılamayacakları anlamına gelir çünkü yapay zeka diğer stili “tanır”. Ardından, stili öğrenen bir yapay zeka korkusu olmadan çevrimiçi hale getirilebilirler. Ekip, elbette bunun geleceğe dönük olmadığını, bir noktada başarılı karşı önlemlerin bulunabileceğini kabul ediyor. Ancak o zamana kadar özellikle yeni eserler bu şekilde korunabiliyordu. Grup, bir Windows ve Mac sürümü planlıyor ve yaygın dağıtım umuyor. Her durumda, Rutkowski onları kullanmak istiyor.

Geçen yıl yapay zeka görüntü oluşturucuları çevreleyen yutturmacadan sonra, yazılım, sanatçıların malzemelerinin ücretsiz kullanımına karşı kendilerini savunmak için atabilecekleri ve atacakları bir başka adım. Son haftalarda, ilk AI şirketlerine karşı davalar açılmıştı. Bir telif hakkı profesörü olan Raymond Ku, New York Times’a gelecekte sanatçıların en azından küçük bir mali pay alacağı bir tür ücret sisteminin geliştirilmesini beklediğini söyledi. Bu noktada, çatışmanın tırmanması muhtemeldir.

Ayrıca bakınız:

(mho)

Haberin Sonu