Manzara fotoğrafçılığında ışığı anlamak ve kullanmak

Adanali

New member
İster Kanada'nın Kuzeybatı Pasifik bölgesinde, ister İzlanda veya Japonya'da manzara fotoğrafı çekiyor olun, harika bir fotoğraf elde etmek için güzel bir konum tek başına yeterli değildir. Çalışmalarımın vazgeçilmez tasarım öğesi ışık ve kalitesidir.

Ancak ışık sahneyi aydınlattığında ve araziyi zarif bir şekilde kucakladığında veya dramatik atmosferler yarattığında, manzara değerli bir motif haline gelir. Peki “iyi ışık” tam olarak nedir ve hangi ışık, hangi manzara motifine uygundur? Bir sahne için en iyi ışığın ne olduğunu nasıl bilebilirim ve belirli bir aydınlatma durumundan en iyi verimi almak için tam olarak ne yapmam gerekir? Bunlar manzara fotoğrafçıları olarak bizi her zaman rahatsız eden sorulardır ve bu disiplinde geçirdiğim yaklaşık 20 yıla rağmen bu konu beni hala endişelendiriyor. Sadece şafaktan önce tripodu kurduğumda değil, aynı zamanda evdeki bulutların arasından bir ışık huzmesinin çıktığını gördüğümde, araba kullanırken gökyüzü aniden yoğun kırmızıya döndüğünde veya sis bulutlarını gördüğümde ışık beni her zaman büyülüyor. sabah sokaklara yayılıyor. Bu tutkuyu sizinle ve diğer birçok manzara fotoğrafçısıyla paylaştığıma inanıyorum. Bu nedenle bu yazıyla manzara fotoğrafçılığında ışığı nasıl kullandığımı anlatmak ve sizi fotoğrafçılığınız için farklı yönleri kullanmaya davet etmek istiyorum. Bunu yapmak için öncelikle teknolojiye hızlıca bir göz atalım.

Görüntü sensörü

Kameranın gördüğü bizim gördüğümüz değil. Dijital devrimden bu yana sensörler ışığı sıfırlara ve birlere dönüştürüyor. Fotoğrafçılığı önemli ölçüde değiştiren bir durum. Biz sadece ışığın dijital yorumunu görüyoruz, ışığın kendisini asla gerçek formunda görmüyoruz; bu özellikle doğrudur çünkü çoğu kamera elektronik vizörlerle donatılmıştır. Spesifik olarak, gördüğümüz ışık yaklaşık 315 (UV ışığına yakın) ile 780 nanometre (kızılötesine yakın) arasında bir dalga boyuna sahiptir ve bir dizi dijital yaklaşıma sahip değildir.

Bu, Haberler Plus “Manzara fotoğrafçılığında ışığı anlamak ve kullanmak” yazımızdan alıntıdır. Haberler Plus aboneliği ile makalenin tamamını okuyabilir ve dinleyebilirsiniz.

Maalesef bu bağlantı artık geçerli değil.

Hediye edilen öğelere verilen bağlantılar, 7 günden daha eski olması veya çok sık erişilmesi durumunda geçersiz olacaktır.

Bu makaleyi okumak için deneme aboneliğine kaydolun ve tüm Haberler+ içeriğini bir ay boyunca ücretsiz okuyun.